Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024 - Ośrodek Pomocy Społecznej w Ćmielowie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Siedziba ośrodka

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która zakłada zmianę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
Z dniem 1 stycznia 2024 r. zostało wprowadzone nowe świadczenie – świadczenie wspierające oraz zmienione zostaną warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024 r. przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
  3. opiekunowi faktycznemu dziecka(osoba sprawująca opiekę, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka),
  4. rodzinie zastępczej,
  5. osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka,
  6. dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej,
  7. dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego,

– jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji edukacji.

Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać wyłącznie osobom sprawującym opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia.

Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało bez względu na wysokość osiąganego dochodu i przyznawane będzie na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż do dnia ukończenia 18 roku życia.

Uchylony został warunek niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – oznacza to, że osoby sprawujące opiekę ubiegające się o świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2024 -nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.

Osoba sprawująca opiekę może mieć ustalone prawo do własnej emerytury, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, lub świadczenia pieniężnego przyznanego na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

W przypadku, gdy opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności, to wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, podwyższa się po 100% na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka.

Uwaga: opisane wyżej, nowe warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, nie dotyczą osób, które, na zasadzie zachowania praw nabytych, będą pobierać to świadczenie na podstawie przepisów dotychczasowych.

Od stycznia 2024 r. będą obowiązywały dwa rodzaje świadczenia pielęgnacyjnego:

-osoby, które nabyły lub nabędą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do 31.12.2023 r. uzyskają możliwość wybrania, czy chcą pozostać na „starych zasadach”, czy ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na „nowych zasadach”,

-osoby ubiegające się o świadczenie pielęgnacyjne od stycznia 2024 r. nie mają możliwości wyboru – obowiązują ich wyłącznie „nowe zasady” (nie dotyczy opiekunów, którzy kontynuują pobieranie świadczenia rozpoczęte przed 31.12.2023 r. w związku z wygaśnięciem orzeczenia).

Świadczenie pielęgnacyjne na „starych zasadach”:

Osoby, które nabyły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do 31.12.2023 r.:

-w dalszym ciągu będą korzystały ze świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach,
-będą mogły pobierać świadczenie pielęgnacyjne, pomimo ukończenia przez osobę niepełnosprawną 18 roku życia,

natomiast nie będą mogli:

-podjąć zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
-kontynuować pobierania świadczenia, jeżeli pełnoletnia osoba z niepełnosprawnością ubiega się o świadczenie wspierające,
-korzystać z kilku świadczeń łącznie (pobierać świadczenie na więcej niż jedną osobę z niepełnosprawnością).

 

Świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało pełnoletniej osobie z niepełnosprawnością, która uzyska decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia od 70 do 100 pkt.

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia należy złożyć w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności od stycznia 2024 r. Jest to dokument niezbędny, aby otrzymać świadczenie wspierające, nawet jeżeli osoba legitymuje się aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Jeżeli przyznana ilość punków nie będzie satysfakcjonująca to dana osoba może podjąć decyzję, czy chce ubiegać się w o świadczenie wspierające.

Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej po otrzymaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

Świadczenie wspierające będzie wypłacane w pierwszej kolejności, tj. w roku 2024 dla osób z niepełnosprawnością, które uzyskają najwięcej punków (poza pewnymi wyjątkami). W kolejnych latach wypłacone zostaną świadczenia dla osób, które uzyskały mniejszą ilość punktów.

Kwota świadczenia uzależniona będzie od uzyskania odpowiedniej liczby punktów i przysługiwać będzie w wysokości od 40 % do 220 % renty socjalnej.

WAŻNE!

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością ubiegać się będzie o świadczenie wspierające z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – OPS:

- wstrzyma wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego (należy zgłosić organowi, że został złożony wniosek w ZUS o świadczenie wspierające);
-uzna wypłacone świadczenie pielęgnacyjne za nienależnie pobrane (osoba składając wniosek w ZUS o świadczenie wspierające będzie mogła zdecydować od jakiego miesiąca chce mieć przyznane świadczenie wspierające – możliwość uniknięcia świadczeń nienależnie pobranych po stronie opiekuna i obowiązku ich zwrotu wraz z odsetkami);
-odmówi przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli świadczenie wspierające zostanie przyznane (nawet w niższej kwocie).

Nie można pobierać równocześnie świadczenia wspierającego przez osobę z niepełnosprawnością oraz świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna.

 

Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne dostępne w zakładce Dokumenty do pobrania